Ultradźwięki

elektrolecznictwo

Ultradźwięki – jest to jedna z metod fizykoterapii, która wykorzystuje do celów leczniczych ultradźwięki. Są to fale mechaniczne, niesłyszalne dla ucha ludzkiego, w lecznictwie wykorzystuje się fale o częstotliwości 800 – 2400 kHz. Wywołują reakcję miejscową i ogólnoustrojową. Mają działanie cieplne, mechaniczne i fizykochemiczne. Działanie na organizm to wypadkowa tych trzech działań.

Działanie mechaniczne polega na wprawianiu cząstek w tkankach w rytmiczne drgania i wywoływaniu tzw. „mikromasażu” w wyniku naprzemiennego rozciągania i ściskania. Powoduje to poprawę mikrokrążenia, wzrost przepuszczalności błon komórkowych, przyspieszenie metabolizmu komórek – poprawia więc zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i tlen, a także ułatwia usuwanie produktów przemiany materii. Działanie cieplne ultradźwięków polega na przekształceniu energii przenoszonej w tkankach w ciepło, które przyspiesza metabolizm komórkowy. Działanie fizykochemiczne to przyspieszenie metabolizmu komórkowego, poprawa pH, zwiększenie absorpcji składników odżywczych.

Podstawą leczniczego działania fali ultradźwiękowej jest wzrost przepuszczalności błon komórkowych, usprawnienie oddychania tkankowego, pobudzenie przemiany materii komórek, powstawanie związków aktywnych biologicznie, wpływ na procesy enzymatyczne, zmiany w strukturze koloidów tkankowych i ich uwodnienie, zmiany składu jonowego tkanek, zmiany odczynu tkanek w kierunku zasadowym. Ultradźwięki działają przeciwbólowo, zmniejszają napięcie mięśniowe, rozszerzają naczynia krwionośne, hamują procesy zapalne.

Podczas zabiegu konieczne jest zastosowanie tzw. preparatów sprzęgających (olej parafinowy, żel do USG, zabieg w środowisku wodnym), które zapewniają odpowiedni kontakt głowicy ze skórą i ewentualnie umożliwiają wprowadzenie substancji aktywnych w głąb skóry, a jednocześnie zapewniają prawidłowe działanie ultradźwięków i uzyskanie pożądanych efektów.

Za pomocą ultradźwięków można wprowadzić do tkanek substancję leczniczą, taki zabieg nosi nazwę fonoforezy.

Wskazania do zastosowania ultradźwięków w medycynie są szerokie. Należą do nich:

  • Choroba zwyrodnieniowa i zespoły bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych
  • Choroby reumatoidalne
  • Stany zapalne, przeciążeniowe, degeneracyjne mięśni, stawów, ścięgien, rozcięgien, pochewek ścięgnistych, kaletek maziowych, okołostawowe (m. in. zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, choroba Dupuytrena, szczękościsk i inne)
  • Zespoły pourazowe narządu ruchu (m.in. złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, krwiaki, blizny, przykurcze, obrzęki)
  • Zespoły pooperacyjne narządu ruchu, bóle poamputacyjne
  • Trudno gojące się rany i owrzodzenia, odleżyny, blizny
  • Neuralgie, neuropatie (m.in. zespół cieśni nadgarstka, neuropatia cukrzycowa, neuralgia n. trójdzielnego i inne)
  • Zaburzenia ukrwienia kończyn, owrzodzenia goleni

Przeciwwskazania:

  • choroba nowotworowa, ciąża, gruźlica, wszczepiony rozrusznik serca, niewydolność krążenia i zaburzenia rytmu, zakrzepowe zapalenie żył, ostre procesy zapalne i stany gorączkowe

mgr Ewa Pacholik

fizjoterapeuta

mgr Maciej Pęczkowski

fizjoterapeuta

_MG_5603a

42 657 02 39 lub 788 197 279

mgr Maciej Różycki

fizjoterapeuta

mgr Beata Walczak-Pluta

fizjoterapeuta

Chcesz umówić się na zabieg?

Zadzwoń do nas 42 657 02 39 lub 788 197 279