Terapia manualna

Badanie i leczenie kręgosłupa

Stosowanie badania i leczenia manualnego, czyli badania i leczenia kręgosłupa przy pomocy rąk lekarza, było znane już w starożytności. Podobnie jak wiele dziedzin współczesnej medycyny, powyższy sposób leczenia wywodzi się z medycyny ludowej.

Medycyna manualna (mięśniowo-szkieletowa, neuro-mięśniowo-szkieletowa) jest działem medycyny o ustalonych procedurach postępowania:

  • Diagnostycznego – mającego na celu odnajdywanie i rozpoznawanie odwracalnych zaburzeń czynnościowych struktur (stawów, więzadeł, mięśni) układu ruchu oraz kwalifikację do odpowiedniej metody leczenia
  • Terapeutycznego – czyli leczenia manualnego zdiagnozowanych, odwracalnych zmian funkcjonalnych narządu ruchu
    Rozpoznanie odwracalnych zaburzeń czynności narządu ruchu dotyczy dysfunkcji kręgosłupa jak i stawów obwodowych (stawy kończyn), w których nie nastąpiło jednoznaczne uszkodzenie ich struktury morfologicznej. Są to zaburzenia czynnościowo odwracalne.

U kogo stosujemy leczenie manualne?

U osób cierpiących na dolegliwości bólowe kręgosłupa, karku, bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bóle pleców, barków, łokci, krzyża, kości ogonowej, dolegliwości związane z dyskopatią, rwę kulszową, rwę ramienną, drętwienia kończyn, bóle bioder, kolan, stóp.

Częstym wskazaniem do stosowania terapii są dolegliwości przypominające objawy chorób wewnętrznych, które nie znajdują potwierdzenia w badaniach dodatkowych. Mogą to być objawy rzekomowieńcowe, pseugogastryczne, przypominające objawy chorób ginekologicznych lub urologicznych, tzw. migrena szyjnopochodna (bóle głowy, zaburzenia widzenia, słyszenia itp.), nieuzasadnione bóle zębów, uszu, języka. Oczywiście jak w takich przypadkach wskazane jest wykonanie podstawowych i specjalistycznych badań wykluczających istnienie choroby organicznej.

Coraz częściej dolegliwości bólowe i dysfunkcja kręgosłupa i stawów występują u ludzi młodych. Może to być związane z niewłaściwą dietą, brakiem ruchu, nieprawidłowymi nawykami ruchowymi, przeciążeniami, przebytymi urazami lub sytuacjami losowymi.

Zabiegi manualne znajdują również zastosowanie w kompleksowej terapii wad postawy, skolioz, zaburzeń rozwojowych, bólów kończyn i głowy u dzieci i młodzieży.

Na czym polega terapia?

  • Ręczne zabiegi mobilizacji i manipulacji stawów i segmentów kręgosłupa, stawów krzyżowych, stawów kończyn, wykonywane są przez lekarza, po uprzednim dokładnym badaniu i zakwalifikowaniu do terapii zdiagnozowanych zaburzeń;
  • Terapia tkanek miękkich to zabiegi manualne wykonywane przez terapeutę mające na celu usunięcie zaburzeń w tkankach miękkich okołostawowych (skóra, tkanka podskórna, powięź, torebka stawowa, więzadła, ścięgna, mięśnie) towarzyszących zespołom bólowym kręgosłupa i stawów;
  • poizometryczna relaksacja mięśni jest to rodzaj zabiegów wykonywanych przez terapeutę ukierunkowanych na rozluźnianie i rozciąganie przykurczonych mięśni;
    Leczenie manualne przyczynia się do skrócenia czasu leczenia, poprawy sprawności ruchowej, przywrócenia zdolności do podjęcia pracy zawodowej przy jednoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego.

mgr Maciej Różycki

fizjoterapeuta

mgr Beata Walczak-Pluta

fizjoterapeuta

mgr Maciej Pęczkowski

fizjoterapeuta

mgr Ewa Pacholik

fizjoterapeuta

Chcesz umówić się na zabieg?

Zadzwoń do nas 42 657 02 39 lub 788 197 279