Refleksologia

Masaż stóp

Refleksologia to jednocześnie subtelna nauka, fascynująca sztuka i niezwykle skuteczna forma leczniczego masażu stóp, jedna z podstawowych metod medycyny alternatywnej i komplementarnej. Nauka, ponieważ u jej podstaw leżą badania fizjologiczne i neurologiczne. Sztuka, gdyż skuteczność zabiegów zależy w głównej mierze od umiejętności wykorzystania przez terapeutę posiadanej wiedzy i doświadczenia.

Refleksoterapia stóp jest metodą leczniczą, która polega na uciskaniu precyzyjnie określonych stref odruchowych na stopach. Podobne formy tego masażu były praktykowane na przestrzeni wieków w różnych częściach świata, zarówno w starożytnych Chinach i Egipcie, jak i w Ameryce Północnej.

Sukcesy tej metody zależą od osobistego zaangażowania osoby masowanej i masującej. Terapeuta kompleksowo zajmuje się człowiekiem w ujęciu holistycznym, również dbałością o jego energię życiową, której świadomie poszukuje coraz więcej ludzi.

Stopy wyrazem podstawy życia – ruchu

W refleksoterapii pracujemy przede wszystkim nad stopami, gdyż one symbolizują w ludzkim ciele ruch, a również są końcowym odcinkiem krwiobiegu. To one odzwierciedlają energetyczną łączność z ziemią, umocowanie. Człowiekiem, który mocno stoi na ziemi, nie można łatwo zachwiać. Wytrzymuje zewnętrzne wpływy jak mocno ukorzenione drzewo, nie musi obawiać się burzy. Ciekawostką anatomiczną jest występująca w stopie największa koncentracja stawów, ponad 50. Poprzez stymulujący masaż stref refleksyjnych stóp możemy utrzymać” na chodzie” cały organizm i pomóc siłom samoleczącym.

Meridiany – sieć kanałów energetycznych

Refleksoterapia, podobnie jak wszystkie metody medycyny orientalnej opiera się na założeniu, że w ludzkim ciele istnieje sieć szlaków energetycznych, zwanych meridianami. Są to swoiste kanały przepływu energii życiowej, która krąży w organizmie. Zablokowania któregokolwiek z meridianów doprowadza do zaburzenia przepływu energii, a tym samym do zachwiania równowagi (homeostazy) organizmu. Wówczas pojawia się ból lub rozwija choroba. Nasze zdrowie i samopoczucie zależą od harmonijnej cyrkulacji energii w organizmie, równoważącej i warunkującej funkcje wszystkich narządów i układów.

Mapa refleksoryczna stóp czyli stopa lustrzanym odbiciem człowieka

Metoda terapii oparta jest na założeniu, że wszystkie narządy ciała mają odpowiadające im punkty odruchowe (refleksoryczne) na stopach, stanowiących mikrokosmos ludzkiego organizmu. Układ poszczególnych odpowiedników narządów i gruczołów na stopie jest analogiczny i podobny jak w całym organizmie. Refleksoterapii nie można mylić z klasycznym masażem stóp. Jest to bowiem specjalistyczna forma uciskania precyzyjnie określonych punktów stopy.

8

mgr Agnieszka Ziembińska

psychologia, medycyna tybetańska

Zdrowie, równowaga i samoregulacja organizmu

Celem refleksologa jest takie oddziaływanie na pacjenta, które pomaga odzyskać fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie, zdrowie. To nie refleksolog leczy, organizm leczy się sam. Terapia pomaga organizmowi naturalnie i prawidłowo funkcjonować, eliminować toksyny i odblokowywać meridiany. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, terapeuta je uaktywnia i stymuluje do działania. Pamiętajmy, że ludzki organizm ma ogromne możliwości samoleczenia i samodzielnego doprowadzania do stanu równowagi. Refleksolog nie diagnozuje chorób, ani nie uzurpuje sobie prawa do ich leczenia. Potrafi natomiast stwierdzić, która część ciała jest wytrącona ze stanu fizjologicznej równowagi, a następnie w wyniku terapii przywraca zaburzoną równowagę organizmu.

Refleksoterapia korzystnie oddziałuje na wszystkich trzech poziomach egzystencji:

 • fizycznym
 • psychicznym
 • duchowym

mgr Agnieszka Ziembińska

psychologia, medycyna tybetańska

Refleksoterapia wprowadza w stan głębokiego relaksu; w skutek zabiegu dochodzi do odprężenia i likwidacji napięcia , co oznacza:

 • poprawę krążenia płynów ustrojowych
 • lepszą dystrybucję składników odżywczych do komórek
 • wydajniejsze funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu
 • Pobudzanie przepływu energii przez organizm; masaż punktów i stref refleksorycznych na stopach powoduje usuwanie blokad meridianów i stymuluje swobodny przepływ energii witalnej.

Pozytywny wpływ refleksoterapii na układ hormonalny i nerwowy; terapia poprzez swoje techniki stymulujące ma pozytywny wpływ na system wydzielania dokrewnego oraz układ nerwowy, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Refleksoterapia uśmierza ból:

 • dzięki zwiększaniu wydzielania endorfin, czyli własnych środków przeciwbólowych, wytwarzanych przez organizm
  zabieg zamyka również tzw. bramki bólu
 • zabieg powoduje poprawę ukrwienia tkanek; jeśli ból narządu spowodowany jest jego niedokrwieniem, to po zabiegu ból mija, gdyż komórki otrzymują niezbędny i życiodajny tlen.
 • Usuwanie złogów krystalicznych w stopach; Stopy są końcowym odcinkiem krwiobiegu, tu krew „zawraca” i płynie ku górze pokonując siłę grawitacji. Nadmiar kwasowości we krwi może spowodować zwiększone odkładanie się złogów wapnia oraz toksyn w tkankach stóp. Owe kryształki można zlikwidować dzięki odpowiedniemu masażowi uciskowemu, co przyniesie obolałym stopom siłę i lekkość.

mgr Agnieszka Ziembińska

psychologia, medycyna tybetańska

Celem refleksologa jest takie oddziaływanie na pacjenta, które pomaga odzyskać fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie, zdrowie. To nie refleksolog leczy, organizm leczy się sam. Terapia pomaga organizmowi naturalnie i prawidłowo funkcjonować, eliminować toksyny i odblokowywać meridiany. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, terapeuta je uaktywnia i stymuluje do działania. Pamiętajmy, że ludzki organizm ma ogromne możliwości samoleczenia i samodzielnego doprowadzania do stanu równowagi. Refleksolog nie diagnozuje chorób, ani nie uzurpuje sobie prawa do ich leczenia. Potrafi natomiast stwierdzić, która część ciała jest wytrącona ze stanu fizjologicznej równowagi, a następnie w wyniku terapii przywraca zaburzoną równowagę organizmu. Refleksoterapia rozwinęła się jako specjalna metoda terapeutyczna. Wykonywanie tego szczególnego rodzaju masażu powinno być zastrzeżone dla specjalistów, ponieważ aby go skutecznie stosować, należy posiadać gruntowną wiedzę medyczną. Metoda znalazła zastosowanie w rehabilitacji, medycynie sportowej, ale również w psychoterapii. Poprzez oddziaływanie na strefy odruchowe na stopach wywiera się wpływ na funkcjonowanie narządów. W przypadku bólu pleców uzupełniająco stosuje się masaż stref, które odpowiadają za unerwienie obszaru pleców i ramion. Specjaliści mają również możliwości regulacji wegetatywnej. Oddziałując masażem na strefy autonomicznego systemu nerwowego, można wpływać na funkcje organów i gruczołów, np. na ciśnienie krwi, oddech, pracę pęcherza, jelit itp. Pamiętajmy jednak, że nie należy tego robić samodzielnie, ale zdać się na ręce refleksoterapeuty uprawnionego do wykonywania tego zawodu.

Marta Andrzejewska, magister fizjoterapii, dyplomowany refleksoterapeuta II stopnia (międzynarodowa Akademia Refleksologii w Warszawie) wykona profesjonalny masaż leczniczy stóp oparty o teorię stref odruchowych na stopie. Od wielu lat interesuje się medycyną niekonwencjonalną i praktykuje ją wśród swoich pacjentów osiągając przy tym bardzo dobre efekty terapeutyczne takie jak likwidacja dolegliwości bólowych i napięcia, wprowadzanie w stan relaksu, usuwanie przyczyn choroby. Wykonywany przez nią zabieg trwa ok. 55min i składa się z części terapeutycznej oraz relaksacyjnej. Podczas zabiegu pacjent przebywa w pozycji leżącej z odsłoniętymi stopami.

mgr Agnieszka Ziembińska

psychologia, medycyna tybetańska

Chcesz umówić się na zabieg?

Zadzwoń do nas 42 657 02 39 lub 788 197 279