Masaże

Czym się zajmujemy

Masaże

Masaż przyczynia się do poprawy sprawności i stanu psychofizycznego człowieka

Masaż działa leczniczo na ciało, lecz również i duszę.
Ma działanie przeciwbólowe, odprężające i relaksujące.
Pobudza wszystkie tkanki i narządy w organizmie człowieka.

MASAŻEM nazywamy oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu człowieka. Źródłem tych bodźców mogą być ręce i energia masażysty lub specjalistyczne urządzenia.

Masaż jest najstarszą formą oddziaływania leczniczego, stosowany był już w starożytności. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wykorzystywano go jako naturalną metodę leczenia. Wzmianki o dobroczynnym działaniu masaży można znaleźć w opracowaniach wybitnych lekarzy w historii medycyny, takich jak Hipokrates, Galen, Ambroży Pare, Henryk Ling (XIXw., współtwórca tzw. gimnastyki szwedzkiej) i inni. Wszystkie epoki zauważały korzyści płynące z masażu. Duży udział w rozwoju masażu odegrał polski lekarz Izydor Zabłudowski (XIX/XXw.), który był kierownikiem pierwszej w Europie Katedry Masażu na poziomie uniwersyteckim, która powstała w Berlinie. Wtedy właśnie po raz pierwszy oficjalnie uznano masaż jako metodę leczenia.

Masaż jest jedną z metod fizjoterapii. Znajduje zastosowanie w:

  • profilaktyce
  • leczeniu i rehabilitacji
  • kosmetyce
  • sporcie
  • relaksacji i rekreacji

Celem masażu jest zadziałanie na skórę, tkankę podskórną, tkankę łączną, tkankę tłuszczową, układ ruchu (mięśnie, ścięgna, powięzie, torebki stawowe, kości), układ nerwowy, krwionośny, chłonny. Masaż pośrednia działa również na narządy wewnętrzne.
Mechanizm dobroczynnego działania masażu jest bardzo złożony, oparty na anatomii i fizjologii organizmu ludzkiego. Najbardziej ogólnie możemy mówić o działaniu miejscowym i ośrodkowym. Działanie miejscowe związane jest z mechaniczną poprawą przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i chłonki w naczyniach chłonnych, co usprawnia zaopatrzenie tkanek w tlen i substancje odżywcze oraz przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii. Działanie ośrodkowe masażu polega na pobudzeniu centralnego układu nerwowego, który poprzez właściwości koordynujące mózgu i odruchy reguluje pracą wszystkich narządów i układów naszego organizmu.

Masaż odchudzający
Masaż bańką chińską
Masaż wibracyjny

aquavibron

Masaż czekoladą
Masaż klasyczny

drenaż limfatyczny

Masaż stemplami ziołowymi
Masaż wodny

Hydroterapia

Masaż gorącymi kamieniami
Refleksoterapia